Wczytuję dane...

Adidas Copa Mundial

Istnieją ludzie lub rzeczy na świecie, które nigdy się nie starzeją i zawsze są na czasie. W Polsce jest to Maryla Rodowicz, a w krainie piłkarskich butów Adidas Copa Mundial. Pewnie jeśli pochodzisz z futbolowej rodziny to Twój dziadek, ojciec, wuja albo i Ty kiedyś mieliście na swych stopach te buty, które łączą pokolenia. Tak naprawdę chyba nie wyobrażamy sobie rozgrywek piłkarskich bez tych korków, gdyż tak solidnie weszły do subkultury piłki nożnej.

Historia tych butów jest dość typowa – producenci poszukiwali innowacyjności, by wyróżniać się wśród innych producentów i w drugiej połowie lat 70-tych rozpoczęły się prace nad tym modelem niemieckiej firmy Adidas. Nad poczynaniami początkowo nawet sam pomysłodawca marki czuwał – Adi Dassler. Oficjalna premiera butów nastąpiła w 1979 – rok po śmierci założyciela. Zostały przygotowane na hiszpańskie Mistrzostwa Świata w 1982 roku, co też sugeruje iberyjsko brzmiąca nazwa. Czym jednak wyróżniały się one na tle innych skórzanych korków? No właśnie, skórą. Nie pochodziła ona z jakiegoś powszechnego zwierzęcia, tylko z samego australijskiego kangura, co powodowało, iż były bardzo miękkie, wygodne i dopasowywały się do stopy. Ponadto ich wytrzymałość powodowała zwiększony czas użytkowania. Co więcej, produkcja była wykonywana ręcznie w Scheinfeld pod Frankfurtem. Copa Mundiale wyróżniały się zawsze czarnym kolorem, trzema ząbkowatymi, białymi paskami, pożółkłą podeszwą. Istniały trzy modele: World Cup (wkręty), Mundial Team (turfy), Mundial Goal (hala). W tych butach grały takie nazwiska, jak Beckenbauer, Platini, Maradona, Zico, Zidane czy Kaka, co podnosi ich prestiż patrząc, co ci ludzie wyprawiali na boisku. Adidas nie odchodził od pierwotnej formy oraz kolorystyki butów, jednak w 2013 roku pojawiła się nowa odsłona Copa Mundiali, biało – czarna, co były niezłym szokiem. Największą rewolucją natomiast były Mistrzostwa Świata w Brazylii z 2014 roku, kiedy pojawił się tzw. Samba pack i buty nabrały różnych barw – różowe, fioletowe czy zielone. Następnie pojawiły się Copa Gloro, które były odpowiedzią na nowoczesne trendy w świecie korków i wygląd oryginałów się trochę zmienił, a także pojawiła się szeroka kolorystyka. Natomiast w 2018 roku specjalnie dla Paulo Dybali pojawił się model Copa 19+, co było swoistą odpowiedzią na popularne „skarpety” i nie przypominają za bardzo pierwotnej wersji. 

Adidas Copa Mundial są najbardziej znanym oraz najwięcej razy zakupionym modelem butów piłkarskich w historii, co pewnie nie zmieni się przez dłuższy czas, chociaż obuwie ze „skarpetą” jest obecnie wśród młodzieży niczym The Beatles dla kobiet w latach 60-tych. Czyżby doczekamy się połączenia klasyki z nowoczesnością i ujrzymy niedługo klasyczne, oryginalne Copa Mundiale ze skarpetą? Będzie na pewno ciekawie.